Молитвы утренние

Молитва 1

Иерей: Благодарим Тя, Господи Боже наш, возставившаго нас от ложей наших и вложившаго во уста наша слово хваления, еже покланятися и призывати Имя Твое святое; и молимся Твоим щедротам, яже всегда употреблял еси о нашей жизни: и ныне посли помощь Твою на предстоящыя пред лицем святыя Славы Твоея и ожидающыя от Тебе богатыя милости; и даждь им, со страхом и любовию всегда Тебе служащым, хвалити неисповедимую Твою Благость.
Яко подобает Тебе всякая слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 2

От нощи утренюет дух наш к Тебе, Боже наш, зане свет повеления Твоя на земли. Правду и святыню совершати во страсе Твоем вразуми ны; Тебе бо славим, воистину Сущаго Бога нашего. Приклони ухо Твое и услыши ны, и помяни, Господи, сущыя и молящыяся с нами вся по имени, и спаси я силою Твоею. Благослови люди Твоя и освяти достояние Твое. Мир мирови Твоему даруй, Церквам Твоим, священником, и всем людем Твоим.
Яко благословися и прославися всечестное и великолепное Имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 3

От нощи утренюет дух наш к Тебе, Боже, зане свет повеления Твоя. Научи нас, Боже, правде Твоей, заповедем Твоим и оправданием Твоим, просвети очи мыслей наших, да не когда уснем во гресех в смерть. Отжени всякий мрак от сердец наших. Даруй нам солнце правды, и ненаветну жизнь нашу соблюди печатию Святаго Твоего Духа. Исправи стопы наша на путь мира. Даждь нам видети утро и день в радовании, да Тебе утренния возсылаем молитвы. Яко Твоя держава, и Твое есть Царство, и сила, и слава, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 4

Владыко Боже, Святый и Непостижимый, рекий из тьмы свету возсияти, упокоивый нас в нощном сне и возставивый ко славословию и мольбе Твоея благости; умоляем от Своего Ти благоутробия, приими нас и ныне покланяющихся Тебе и по силе благодарящих Тя, и даруй нам вся, яже ко спасению прошения. Покажи ны сыны света и дне и наследники вечных Твоих благ. Помяни, Господи, во множестве щедрот Твоих, и вся люди Твоя, сущыя и молящыяся с нами, и всю братию нашу, яже на земли, на мори, на всяком месте владычествия Твоего, требующих Твоего человеколюбия и помощи, и всем подай великую Твою милость; да спасени душею же и телом всегда пребывающе, со дерзновением славим чудное и благословенное Имя Твое.
Яко Бог милости, щедрот и человеколюбия еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 5

Благих Сокровище, Источниче приснотекущий, Отче Святый Чудотворче, Всесильне и Вседержителю, вси Тебе покланяемся и Тебе молимся, Твоя милости и Твоя щедроты призывающе на помощь и заступление нашего смирения; помяни, Господи, Твоя рабы, приими всех нас утренняя моления, яко кадило пред Тобою, и да ни единаго от нас неискусна сотвориши, но вся ны снабди щедротами Твоими. Помяни, Господи, бдящыя и поющыя во славу Твою, и Единороднаго Твоего Сына и Бога нашего, и Святаго Твоего Духа; буди тем помощник и заступник, приими их мольбы в пренебесный и мысленный Твой жертвенник.
Яко Ты еси Бог наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 6

Благодарим Тя, Господи Боже спасений наших, яко вся твориши во благодетельство жизник нашея, да всегда к Тебе взираем, Спасу и Благодетелю душ наших; яко препокоил если нас в мимошедшее нощи число, и воздвигл еси ны от лож наших, и поставил еси в поклонение честнаго Имене Твоего. Темже молим Тя, Господи: даждь нам благодать и силу, да сподобимся пети Тебе разумно и молится непрестанно, во страсе и трепете свое спасение соделовающе заступлением Христа Твоего; помяни, Господи, и в нощи к Тебе вопиющыя, услыши я и помилуй, и сокруши под нозе их невидимыя и борительныя враги.
Ты бо еси Царь мира и Спас душ наших, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 7

Боже и Отче Господа нашего Иисуса Христа, возставивый на от ложей наших и собиравый ны в час молитвы, даждь нам благодать во отверзение уст наших, и приими наша по силе благодарения, и научи ны оправданием Твоим: зане помолитеся, якоже подобает, не вемы аще не Ты, Господи, Святым Твоим Духом наставиши ны.
Темже молимся Тебе: аще что согрешихом даже да настоящего часа, словом, или делом, или помышлением, волею, или неволею, ослаби, остави, прости; аще бо беззакония назриши, Господи, Господи, кто постоит? Яко у Тебе избавление есть: Ты еси Един Святый, Помощник Державный, Защититель жизни нашея, и о Тебе пение наше всегда.
Буди держава Царствия Твоего благословена и препрославлена, Отца и Сына и Святого Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 8

Господи Боже наш, сонное уныние отгнавый от нас и сопризвавый ны званием святым, еже и в нощи воздевати руки наша и исповедатися Тебе о судьбах правды Твоея; приими мольбы наша, моления, исповедания, нощныя службы; и даруй нам, Боже, веру непостыдну, надежду известну, любовь нелицемерну; благослови наша входы и исходы, деяния, дела, словеса, помышления; и даждь нам постигнути в начало дне, хвалящым, поющым, благословящым Твоея неизречения благостыни благость.
Яко благословися Всесвятое Имя Твое, и прославися Царство Твое, Отца и Сына и Святого Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 9

Возсияй в сердцах наших, Человеколюбче Владыко, Твоего богоразумия нетленный свет, и мысленныя наши отверзи очи во евангельских Твоих проповеданий разумение; вложи в нас и страх блаженных Твоих заповедий, да плотския похоти вся поправше, духовное жительство пройдем, вся, яже ко благоугождению Твоему, и мудрствующе и деюще.
Ты бо еси освящение и просвещение душ и телес наших. Христосе боже, и Тебе славу возсылаем, со Безначальным Твоим Отцем, и Всесвятым, и Благим, и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 10

Господи Боже наш, покаянием оставление человеком даровавый, и во образ нам познания грехов и исповедания, пророка Давида покаяние к прощению показавый; Сам, Владыко, во многая ны и великая падшия согрешения, помилуй по велицей милости Твоей, и по множеству щедрот Твоих очисти беззакония наша; яко Тебе согрешихом, Господи, и безвестная и тайная сердца человеческаго ведущему и единому имущему власть оставляти грехи; сердце же чисто создав в нас, и Духом Владычним утвердив нас, и радость спасения Твоего сказав нам, не отрини нас от Лица Твоего, но благоволи, яко благ и Человеколюбец, даже до последняго нашего издыхания, приносити Тебе жертву правды и возношение во святых Твоих жертвенницех.
Милостию и щедротами и человеколюбием Единороднаго Твоего Сына, с Нимже благословен еси, со Всесвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 11

Боже, Боже наш, умныя и словесныя составивый Силы Твоею волею, Тя молим и Тебе мили деемся: прииме наше по силе славословие, со всеми создании Твоими, и богатыми Твоея благости воздаждь дарованьми; яко Тебе преклоняется всякое дыхание и создание поет непостижимую Твою Славу, Един бо еси Бог Истинный и Многомилостивый.
Яко Тя хвалят вся Силы Небесныя, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва 12

Хвалим, поем, благословим и благодарим Тя, Боже отец наших, яко превел еси сень нощную и показал еси нам паки свет дневный. Но молим Твою благость: очисти грехи наша и прими моление наше, великим Твоим благоутробием, яко к Тебе прибегаем, Милостивому и Всесильному Богу: возсияй в сердцах наших истинное солнце правды Твоея, просветим ум наш и чувства вся соблюди, яко да во дни благообразно ходяще путем заповедий Твоих, достигнем в Жизнь Вечную, яко у Тебе есть источник жизни, и в наслаждении быти сподобимся неприступнаго Твоего Света.
Яко Ты еси Бог наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.Аминь.