Молитва заамвонная

Иерей

(стоя пред амвоном): Благославляяй благословящия Тя, Господи, и освящаяй на Тя уповающия, спаси люди Твоя и благослови достояние Твое, исполнение Церкве Твоея сохрани, освяти любящия благолепие дому Твоего; Ты тех возпрослави Божественною Твоею силою, и не остави нас, уповающих на Тя, Мир мирови Твоему даруй, Церквам Твоим, священником, воинству и всем людем Твоим. Яко всякое даяние благо, и всяк дар совершен свыше есть, сходяй от Тебе, Отца Светов; и Тебе славу, и благодарение, и поклонение возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.

Хор:

Аминь. Буди Имя Господне благословено отныне и до века.(Трижды)

Молитва перед потреблением Святых Даров

Иерей

(в алтаре): Исполнение закона и пророков, Сам сый, Христе, Боже наш, исполнивый все Отеческое смотрение, исполни радости и веселия сердца наша, всегда, ныне и присно и во веки веков.

Псалом 33

Хор:

Благословлю Господа на всякое время, / выну хвала Его во устех моих. О Господе похвалится душа моя, / да услышат кротции, и возвеселятся/ Возвеличите Господа со мною, / и вознесем Имя Его вкупе. Взысках Господа, и услыша мя, / и от всех скорбей моих избави мя. Приступите к Нему и просветитеся, / и лица ваша не постыдятся. Сей нищий воззва, и Господь услыша и, /и от всех скорбей его спасе и. Ополчится ангел Господень окрест боящихся Его, / и избавит их. Вкусите, и видите, яко благ Господь:/ блажен муж, иже уповает Нань. Бойтеся Господа вси святии Его, / яко несть лишения боящимся Его. Богатии обнищаша и взалкаша:/ взыскающии же Господа не лишатся всякого блага. Приидите, чада, послушайте мене, / страху Господню научу вас. Кто есть человек хотяй живот, / любяй дни видети благи? Удержи язык твой от зла, / и устне твои, еже не глаголати льсти. Уклонися от зла, и сотвори благо, / взыщи мира, и пожени и. Очи Господни на праведныя, / и уши Его в молитву их. Лице же Господне на творящия злая, / еже потребити от земли память их. Воззваша праведнии, и Господь услыша их, / и от всех скорбей их избави их. Близ Господь сокрушенных сердцем, / и смиренныя духом спасет. Многи скорби праведным, / и от всех их избавит я Господь. Хранит Господь вся кости их, / ни едина от них сокрушится. Смерть грешников люта, / и ненавидящии праведнаго прегрешат. Избавит Господь души раб Своих, / и не прегрешат вси уповающии на Него.

Иерей:

Благословение Господне на вас, Того благодатию и человеколюбием, всегда, ныне и присно и во веки веков.

Хор:

Аминь.

Иерей:

Слава Тебе, Христе Боже, Упование наше, слава Тебе.

Хор:

Слава, и ныне. Господи, помилуй (Трижды). Благослави.

Иерей

произносит отпуст (в воскресенье): Воскресый из мертвых, Христос, истинный Бог наш, молитвами Пречистыя Своея Матере, святых славных и всехвальных Апостол, иже во святых отца нашего Иоанна, архиепископа Константиня града, Златоустаго (или: св. Василия Великаго, архиепископа Кесарии Каппадокийския), и святаго (храма и святого, которого память в этот день), святых и праведных Богоотец Иоакима и Анны и всех святых, помилует и спасет нас, яко Благ И Человеколюбец.

Многолетие

послушать

Хор:

Великаго Господина и Отца нашего Алексия, Святейшаго Патриарха Московскаго и всея Руси, и Господина нашего Преосвященнейшаго (имя) митрополита (или: архиепископа, или: епископа) (епархиальный титул его), братию святаго храма сего и вся православныя христианы, Господи, сохрани их на многая лета.
По обычаю, перед отпустом священник берет крест с престола и после отпуста, осенив крестом народ и сам поцеловав крест, дает его для целования молящимся, а чтец читает благодарственные молитвы; затем священник опять осеняет крестом народ и возвращается в алтарь, причем царские врата и завеса закрываются.