Причастны

В воскресенье:

Хвалите Господа с небес, хвалите Его в вышних. Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

В понедельник:

Творяй ангелы Своя духи, и слуги Своя пламень огненный.

Во вторник:

В память вечную будет праведник, от слуха зла не убоится.

В среду:

Чашу спасения прииму и Имя Господне призову.

В четверг:

Во всю землю изыде вещание их, и в концы вселенныя глаголы их.

В пятницу:

Спасение соделал еси посреде земли, Боже.

В субботу:

Радуйтеся, праведнии, о Господе, правым подобает похвала.

Заупокойный:

Блажени, яже избрал и приял еси, Господи, и память их в род и род.

В праздники Богородицы:

Чашу спасения прииму и Имя Господне призову.

В праздники апостолов:

Во всю землю изыде вещание их, и в конце вселенныя глаголы их.

В дни памяти святых:

В память вечную будет праведник, от слуха зла не убоится.

Диакон

(в алтаре): Раздроби, владыко, Святый Хлеб.

Иерей

разламывает Святой Хлеб по надрезу на четыре части и тихо произносит: Раздробляется и разделяется Агнец Божий, раздробляемый и неразделяемый, всегда ядомый и никогдаже иждиваемый, но причащающияся освящаяй.

Диакон

, указывая орарем на Чашу: Исполни, владыко, Святый Потир.

Иерей

берет Частицу "ИС" и, сделав ею знамение креста над Потиром, опускает в Потир, со словами: Исполнение Духа Святаго.

Диакон:

Аминь. Подносит ковшик с теплой водой к священнику, говоря : Благослови, владыко, теплоту.

Иерей

, благословляя: Благословена теплота святых Твоих, всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Диакон

вливает теплоту в Потир, говоря: Теплота веры исполнь Духа Святаго. Аминь.
После этого священник берет часть Святого Хлеба с печатью "ХС" и разделяет ее на частицы по числу причащающихся священнослужителей.
Затем все они молятся: Ослаби, остави, прости, Боже, прегрешения наша, вольная и невольная, яже в слове и в деле, яже в ведении и не в ведении, яже во дни и в нощи, яже во уме и в помышлении; вся нам прости, яко Благ и Человеколюбец.
После молитвы священнослужители кладут земной поклон перед престолом, кланяются друг другу, находящимся в алтаре и по направлению верующих, находящихся в храме, со словами: Простите ми, отцы и братие-и снова творят земной поклон, говоря: Се прихожду к Безсмертному Царю и Богу моему.

Иерей:

Диаконе, приступи.

Диакон

, принимая святой Хлеб: Преподаждь ми, владыко, Честное и Святое Тело Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа.

Иерей:

(имя), священнодиакону, преподается Честное и Святое и Пречистое Тело Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа, во оставление грехов его и в Жизнь Вечную.
Также иерей, взяв частицу Святого Хлеба, говорит: Честное и Пресвятое Тело Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа преподается мне (имя), священнику, во оставление грехов моих и в Жизнь Вечную.
Священнослужители молятся: Верую, Господи, и исповедую, яко Ты еси воистинну Христос, Сын Бога Живаго, пришедший в мир грешныя спасти, от нихже первый есьм аз. Еще верую, яко Сие самое есть Пречистое Тело Твое, и есть Честная кровь Твоя. Молюся убо Тебе: помилуй мя, и прости ми прегрешения моя, вольная и невольная, яже словом, яже делом, яже ведением и неведением; и сподоби мя неосужденно причаститися Пречистых Твоих Таинств, во оставление грехов и в Жизнь Вечную.
Вечери Твоея Тайныя днесь, Сыне Божий, причастника мя приими; не бо врагом Твоим тайну повем, ни лобзания Ти дам яко Иуда, но яко разбойник исповедаю Тя: помяти мя, Господи, во Царствии Твоем.
Да не суд или во осуждение будет мне причащение Святых Твоих Таин, Господи, но во исцеление души и тела. Аминь.

Иерей

, причащаясь из Потира, молится: Честныя и святыя Крове Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа причащаюся аз, раб Божий, священник (имя), во оставление грехов моих и в Жизнь Вечную. Аминь. (Целуя край Потира) Се прикоснуся устами моим, и отымет беззакония моя, и грехи моя очистит.
(Так же причащается диакон.)
Затем священнослужители читают молитву: Благодарим Тя, Владыко Человеколюбче, Благодетелю душ наших, яко и в настоящий день сподобил еси нас Небесных Твоих и Безсмертных Таинств. Исправи наш путь, утверди ны во страсе Твоем вся, утверди наша стопы, молитвами и моленьми славныя Богородицы и Приснодевы Марии и всех святых Твоих.
После этого священник разделяет части Святого Хлеба с печатью "Ни" и "Ка" для всех причащающихся верующих и опускает эти частицы в Потир, тайно читая воскресные песнопения:
Воскресение Христово видевше, поклонимся Господу Иисусу, Единому Безгрешному. Кресту Твоему покланяемся, Христе, и Святое Воскресение Твое поем и славим; Ты бо еси Бог наш, разве Тебе иного не знаем, Имя Твое именуем. Приидите, вси вернии, поклонимся Святому Христову Воскресению, се бо прииде Крестом радость всему миру. Всегда благословяще Господа, поем Воскресение Его; распятие бо претерпев, смертию смерть разруши.
Светися, светися, Новый Иерусалиме! Слава бо Господня на Тебе возсия. Ликуй ныне и веселися, Сионе! Ты же, Чистая, красуйся, Богородице, о востании Рождества Твоего.
О Пасха Велия и Священнейшая, Христе! О Мудросте, и Слове Божий, и Сило! Подавай нам истее Тебе причащатися в невечернем дни Царствия Твоего.
Открываются царские врата. Диакон, вынося Святую Чашу, возглашает: Со страхом Божиим и верою приступите!
(Передает Чашу священнику.)

Хор:

Благословен Грядый во Имя Господне, Бог Господь и явися нам.

Иерей

(и с ним все, желающие причаститься): Верую, Господи, и исповедую...
Причащая мирян, иерей говорит: Причащается раб Божий (имя) Честнаго и Святаго Тела и Крове Господа и Бога и Спаса нашего Иисуса Христа, во оставление грехов своих и в Жизнь Вечную.

Хор

(во время причащения): Тело Христово приимите, Источника безсмертнаго вкусите.
По причащении мирян священник опускает в Потир частицы, вынутые из просфор, произнося: Отмый, Господи, грехи поминавших зде Кровию Твоею Честною, молитвами святых Твоих.

Иерей:

Спаси, Боже, люди Твоя и благослови достояние Твое.

Хор:

Видехом Свет Истинный, / прияхом Духа Небеснаго, / обретохом веру истинную, / Нераздельней Троице покланяемся:/ Та бо нас спасла есть.

Иерей:

Благословен Бог наш.
Всегда, ныне и присно и во веки веков.
Затем священник несет святую Чашу на жертвенник, тихо произнося: Вознесися на Небеса, Боже, и по всей Земли слава Твоя.

Хор:

Аминь. Да исполнятся уста наша/ хваления Твоего, Господи, / яко да поем славу Твою, / яко сподобил еси нас причаститися/ Святым Твоим, Божественным, Безсмертным и Животворящим Тайнам;/ соблюди нас во Твоей святыни, / весь день поучатися правде Твоей./ Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа.

Диакон:

Прости приимше Божественных, Святых, Пречистых, Безсмертных, Небесных и Животворящих, Страшных Христовых Таин, достойно благодарим Господа.

Хор:

Господи, помилуй.
Заступи, спаси, помилуй и сохрани нас. Боже, Твоею благодатию.
День весь совершен, свят, мирен и безгрешен испросивше, сами себе, и друг друга, и весь живот наш Христу Богу предадим.

Хор:

Тебе, Господи.

Иерей:

Яко Ты еси Освящение наше, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.

Хор:

Аминь. Иерей: С миром изыдем.

Хор:

О имени Господни.

Диакон:

Господу помолимся. Хор: Господи, помилуй.